Sałatka grecka

Sałatka grecka jest jedną z najpopularniejszych sałatek na świecie. Jest to tradycyjne danie kuchni greckiej, które często serwowane jest w różnych wariantach. Świeże i aromatyczne warzywa oraz odpowiednio dobrane przyprawy sprawiają, że danie to cieszy się dużą popularnością nie tylko w sezonie letnim.

Sałatka grecka – składniki
Klasyczny przepis na sałatkę grecką zwiera grubo pokrojone pomidory, ogórki ze skórką, czerwoną cebulę, oliwki, ser feta. Wszystkie warzywa doprawiamy oliwą z oliwek, solą, oregano, a czasem sokiem z cytryny.


Taką sałatkę można uzupełnić np. czerwoną papryką czy anchois, bowiem na świecie nie ma jednej, prawidłowej receptury na to danie. Każdy region Grecji ma swój odrębny przepis.
Ciekawym faktem jest to, że sałatka grecka będzie inaczej wyglądać podawana w Wielkiej Brytanii, Australii czy Ameryce Północnej. Interesującym faktem jest to, że w różnych zakątkach świata sałatka grecka smakuje inaczej. Wynika to z tego, że często dodawane są regionalne składniki. Restauracje na całym świecie często sałatkę grecką serwują z sałatą lodową, kapustą pekińską, marchewką, ziemniakami czy nawet majonezem. Jednak tak podawane dania nie mają za wiele wspólnego z tym greckim daniem.

Sekretem udanej sałatki greckiej, zwanej po grecku choriatiki, są świeże warzywa krojone tuż przed samym podaniem, tak by zachwycały swoją świeżością. Warto także zwrócić uwagę na pomidory. Dobrze jest wybrać nie za miękkie, aby nie puściły zbyt dużo soku. Ważnym składnikiem jest także ser feta, który tradycyjnie wyrabiany jest z mleka owczego, koziego lub ich mieszanki.

Sałatka grecka – przepis na 3-4 porcje:
- 4 pomidory
2 ogórki
cebula czerwona
oliwki
ser feta
przyprawy do smaku takie jak: sól, pieprz, oliwa z oliwek

Potrawę można wzbogacić o kapary, sardynki, anchois, ser feta czy czerwoną paprykę.
Pomidory, ogórki i cebulę należy pokroić w plasterki. Oliwki można dodać w całości lub pokroić. Ser feta w tradycyjnym przepisie podawany jest w plastrze, ale można pokroić go także w kostkę, a następnie dodać do warzyw. Wszystko razem delikatnie wymieszać.

Sałatka grecka – kalorie
Sałatka bogata jest w witaminy, a uboga w kalorie. Dlatego cieszy się duża popularnością wśród osób będących na diecie.

Incoming search terms:

  • salatka grecka salatka grecka
  • sałatka grecka
  • sałatka grecka kalorie
  • sałatka grecka składniki
  • sałatka grecka witaminy
  • sałatka grecka z anchois smakuje
Bez kategorii

Comments are closed.